Metsik jamss – jamsijuur

Metsik Jamss Dioscorea villosa

Milles seisneb selle taime jõud?

Jamsijuures sisaldub aine nimega diosgeniin, mis on sarnane inimkehale omase hormooniga DHEA. DHEA-d toodavad inimese aju ning neerupealsed. DHEA, mis vastutab väga paljude elutähtsate funktsioonide eest. DHEA on ka suguhormoonide eelprodukt.

DHEA soodustab ainevahetust, intensiivistab neurogeneesi ja uute sünapsiste moodustamist. Selle toimel paraneb immuunsus, kiireneb rasvade pōlemine, tōuseb üldine elujōud ja see suudab leevendada vananemisega kaasnevaid probleeme.

Organism on võimeline kasutama jamsijuures sisalduvat diosgeniini toorainena, et toota DHEA-d.  Seega jõuab organismi loodusliku päritoluga aine, millest organism ise valmistab eluks vajalikku hormooni.
Asjatundjad nimetavad seda hormooni neurosteroidiks ja nooruse hormooniks.

Kahjuks organismi enda DHEA tootmine vanuse väheneb. DHEA sisalduse langus toimub proportsionaalselt vanuse suurenemisega – 75 eluaasta vanuses on inimese organismi DHEA sisaldus vaid 10-20% sellest, milline on selle aine sisaldus 20 aastaste! Kōrgeim tase on inimesel 25-l eluaastal. Endokrinoloogide poolt uurituna eritab naise organism ööpäevas keskmiselt 10-20mg DHEA-d, mehel aga 15-30mg.

Millele avaldab DHEA tase mõju meie organismis?

DHEA tase organismis on seotud:
– kehalise vōimekuse,
-osteoporoosi,
-südamehaiguste riski,
-kehakaalu,
-mäluga ja vaimse potentsiaaliga,
-klimakteeriliste vaevuste leevendajana.
Metsiku jamsijuure regulaarsel kasutamisel paraneb ainevahetus, aju verevarustus, alaneb närvipinge, normaliseerub vererõhk. Vähendab peavalu, kohinat kõrvades, väsimust, ärrituvust, parandab meeleolu, und ja mälu. Alandab kolesterooli sisaldust veres.
Metsikul jamsijuurel on toime laiendada veresooni, seepärast soovitatakse seda kasutada ka PMS –ga seotud vaevuste puhul (spasmid, krambid, valud).

Metsiku jamsijuure kasutamisel normaliseerub naiste hormonaalne seisund. Metsik jamss reguleerib menstruaaltsüklit, mis on vajalik rasestumiseks.
Iidsetest aegadest on Metsikut jamsijuurt kasutatud naistele, kellel on oht raseduse katkemiseks. Rasedatele on aga jamsijuure kasutamine vastunäidustatud.
Üha enam arste soovitavad vanemasse keskikka jõudnud inimestele elujõu tõstmiseks ja meeleolu parandamiseks Jamsijuure kapsleid. Ravimtaim jamss on hea looduslik abimees neile, kes tunnevad, et jõudu ja jaksu enam ei ole, igapäevatoimetused käivad üle jõu, uni on rahutu ja teotahe kadunud.
Metsiku jamsijuure kasutamine menopausi perioodil kaitseb aitab ära hoida osteoporoosi tekke ja toetab naise hormonaalset tasakaalu loomulikul moel.

Jamsijuurt kasutatakse ka peaaju ja südame veresoonte lupjumise korral, arteriaalse vererõhu alandamiseks.

Teada on ka teised positiivsed toimed: tal on sapinõristust ergutav toime ja kasutatakse maksahaiguste ravimisel.

Tootja: Nature`s Sunshine products, Inc, U.S.A. Sisaldab ökoloogiliselt puhast jamsijuurt. 100 tk – 24,10 eur sept 2018


Koostis: 1 kapsel sisaldab 375 mg jamsijuure ekstrakti, vaarika lehed, Sarsaparilla juur.
Kapsli ümbris-želatiin, vesi.

Kasutamine: 1-2 kapslit kapslit kuni 2 korda päevas koos toiduga (vastavalt vajadusele).
Kuuri kestvus vähemalt üks kuu, kuid kasutada võib ka mitu kuud järjest. Võib ka teha mitu kuuajalist kuuri: näiteks sügisel, talvel ja varakevadel.
Vajadusel võib tarvitada ka harvem, kolmepäevaste tsüklitena. Võtta 1 kapsel hommikul peale sööki 3 päeva järjest ja siis pidada 3 päeva vahet. Selline kuur võiks kesta paar kuud.

Naised võiksid alustada kuuriga 7-l päeval peale menstruatsiooni ja tarvitada 3 nädalat, siis paus ja nii vajadusel iga tsükli ajal.

Vastunäidustused! Ei soovitata kasutada lastele alla 12 eluaastat, samuti raseduse ja rinnaga toitmise ajal.

Kapslite tarvitamine lõpetada individuaalse mittesobivuse korral! Mitte tarvitada koos alkoholiga ja barbituraatidega.

Säilitamistingimused: säilitada kuivas, jahedas, päikesevalguse eest kaitstud kohas.
Põhja-Ameerikas on indiaanlased tarvitanud aastasadu ravimtaime rahvapärase nimega “Heategija”. Nimelt, kehvadel näljaaegadel oli see taimejuur rahvale jõudu andvaks toiduaineks. Taime manustades kulges sünnitus valutult, kadusid liigese- ja lihasevalud, korrastus sapipõie tegevus, meestel paranes seksuaalne aktiivsus.
Mehhiko jamssi on kasutatud Aasias väga pikka aega ja arvatakse, et see on olnud oluline Aasia naiste tervise toetamisel. Metsiku jamsi juurt kasutatakse ka tänapäeval Aasia köögis.


Toote ühistellimiseks kirjuta palun: aire.maria@gmail.com