LIIGESTELE (LIIGESED)

 Aita optimaalselt ja komplekselt oma liigeste tervisele kaasa!

Ajakiri “Toitumisteraapia” LIIGESTE TERVIS Nr 11 / juuni 2014 a

——————————————————————————————————–

Karm elu ja põhjamaine kliima hoiab meie luustiku struktuuri pideva surve all. Meie liigesed on pidevas muutumises, sõltuvalt keha kaalust ja stressist. See on sama nagu kraani kulumine igapäevasel kasutamisel. Meie keha toodab ise vajalikud määrdeained, et kaitsta meie liigeseid. Samas kehaline aktiivsus ja aeg aga teevad oma töö. Ja paraku ka vajalike toitainete puudus ja halb vereringe kapillaaride tasemel (mistõttu keha ei saa piisavalt toota liigestele vajalikke aineid ja ei toimu korralik puhastumine) ….

Glükoosamiin ja Kondroitiin on populaarsed ja toimivad toidulisandid.

Väljakujunenud liigeseprobleemi korral on vaja manustada 6 kuud järjest.

Profülaktika 3 kuud.


RAVIKOOD koosneb positiivsest mõjutusest seespidiselt/välispidiselt ja mõtlemise tasandil!

Uuri välja, millised negatiivsed uskumused-mõttemusrtid-hoiakud on kujundanud liigestehaiguse.


Päevas hädavajalik:

Glükosamiin 1500 – 2000 mg (jagada see annus 3 korra peale päeva jooksul) (vesinikkloriifi vorm parem kui sulfaat, mis sageli hakkab maole)

Kondroitiin 450 – 3600 mg

MSM (orgaaniline väävel) vähemalt 250 – 300 mg

Kurkumiin (põletikuvastane) … lisa kanatoidule rohesti kurkumit…..või leia hästi imenduv kurkuminoidide lisand (400 – 800 mg)

Näiteks parim liposoomne kurkumiin põletike korral:

https://tervistagasi.eu/liposoomne-kurkum-kurkuminoidid-kurkuminoidide-kompleks-turmerik-turmeric-liposoomne-turmeric-poletik-vahiravi-liigesteravi/

Kui probleemid käes, on vaja terapeutilisi doose!


PK-4 / 23 eur

Peptiidide kompleks liigestele. (Ettetellimisega!)

Välispidine. Kanda paar tilka küünarvarre siseküljele ja paar tilka haigele kohale otse kord päevas. Kuna tegemist on looduslike organspetsiifiliste peptiididega, on vaja kasutada 4 kuud järjest. Vajadusel korrata 6 k möödudes.

 • Enneaegse vananemise profülaktika
 • Artroosid
 • Artriidid
 • Osteokondroos
 • Reuma

Koostis: destilleeritud vesi, peptiidide kompleksid A-4, A-6, glütseriin, bioantioksüdantne kompleks “Neovitin”, etüülheksüülglütseriiniga fenoksüületanool, propüleenglükool, ksantaankumm, kastoorõli PEG-40, nelgi eeterlik õli, metüülkloroisotiasolinoon, metüülisotiasolinoon.

Vastunäidustused: individuaalne talumatus tootes sisalduvate komponentide vastu, rasedus ja rinnaga toitmine.

Enne tarvitamist soovitatav konsulteerida arstiga.

Kasutamine: välispidiselt, kanda 6-8 tilka, randmest ülespoole, käevarre siseküljele ning hõõruda kuni täieliku imendumiseni.

Valmistaja: “CBA at RAS Firma VITA Ltd” QMS certified under ISO9001, ISO22000. Staroputilovskii val. 7, korpus 2, lit. A, 192148, Sankt – Petersburg, Russia.


RÄNi – liigeste ja kogu keha kollageeni tootmise alusaine + C vitamiin + tsink

Lähemalt räni kontsentraadist ja geelist: https://tervistagasi.eu/ranimaailm/

——————————————————————————–

Väga hea Omega-rasvhapete kompleks koos astaksantiiniga (küsi saadavust aire.maria@gmail.com)

näiteks, Life Extensioni oma väga hea koostisega – Super Omega Complex:

https://www.lifeextensioneurope.com/super-omega-3-plus-epa-dha-fish-oil-sesame-olive-krill-astax

SAMUTI VÄGA KOMPLEKSNE liigestele Dr Ohhira KOLLAGEENI JOOKhttp://tervistagasi.eu/ohhira/

Dr Ohhira ühsitellimused -15% (aire.maria@gmail.com)

————————————————————————————–

Liigesehädalistele veel NB!!!

Stella Jakobson /Vol-diagnostik, loodusravi terapeut, toitumisnõustaja/:

“Kõigepealt tuleb toitumine korda teha. Välja vahetada need toiduained, mis ei seedi lõpuni ning tekitavad “prügi” liigeste ümber, teiste vastu. Alles siis saab vaadata, mis on organismis puudu ja miks liigeste ümber kogunenud happelised prügid kehast välja ei pääse. Panna eliminatsiooniteed tööle. Kui magu ka korda saab, hakkab inimene mineraalaineid omastama. Ja juba siis saab hakata otseselt ka liigestega tegelema. Liigese-peptiididega võib varem tööle hakata, aga kui midagi muud ei muuda, siis seisab kõik lihtsalt paigal ja tegelikult raisatakse ka tüvirakkude varu rumalalt ära.”

“Artriidil ei ole mingit seost liigeste kulumisega, kuna see on AINEVAHETUSHAIGUS, mis tekib sellepärast, et organism ei suuda töödelda aastaid tarvitatud ebatervislikku toitu. Lisaks vähene liikumine. Energiapuuduse vältimiseks hakkavad rakud tootma liiga palju glükoosi, kuid kasutamata suhkrud muutuvad piimhappeks, millest organism ei suuda vabaneda. Suurenenud kogus piimhapet tekitab liigesekõhres põletikku, mis omakorda raskendab liikumist ning põhjustab valu (osteoartriit). Artriit kui ainevahetusprotsesside vale kulgemine rakkudes, mille põhjuseks aastatepikkune vale toitumine ja piisava kehalise aktiivsuse puudumine. (Nat Rev Rheumatol, 2017; 13:302-11)

NB! Anthony William mainib ka liigeste piirkonnas VIIRUSLIKKU PÕLETIKKU! Vaata tema raamatust “Tervendav puhastus” lk 425


PÕLVELIIGESTE vereringe aktiveerimiseks POLÜMEDEL elektreedid: 

https://tervistagasi.eu/polumedel/

—————————————————————————————————–

IGA TÖÖDELDUD TOIDUkorra juurde looduslikud SEEDEENSÜÜMID! (nt Enzymedica firma on tipp-tootja maailmas)

——————————————————————-

Head lisandid nii liigestele kui üldse tervisele on veel siin väljatoodud valikus:

Kalaõli (peab olema 1400 mg EPA ja 1000 mg DHA päevas)

Krilli õli (hea kui koos astaksantiini ja hüaluroon happega) 350 g

Gammalinoleenhape (seesamiõliga) 600 – 1400 mg

D3 vitamiin (laske perearstil määrata selle tase organismis!) 5000 – 8000 IU

B6 vitamiin (eelistatav püridoks-5-fosfaat) 75 – 105 mg päevas

Foolhape (peab olema looduslik vorm) 400 – 1000 mg (olemas keele alt imenduv variant) / 5-MTHF

Kollageen 10 mg päevas / ühistellimust saab teha sellele:

https://vitaminer.nu/en/artiklar/collagen-plus.html

Quertsetiin 250 – 500 mg

Bosvellia 100 mg

Rohelise tee ekstrakt 725 – 1450 mg / saab tellida Life Extension

Ingveri ekstrakt 150 – 450 mg

Must köömen 2 x 500 mg / saab tellida Life Extension

Saatanaküüs 750 mg 3 x päevas / saab tellida Solgarist!

SAMe (S-adenosüülmetioniin) 1200 mg päevas jagatud annustena (võimalik tellida)


PROTEOLÜÜTILISTE ENSÜÜMIDE KASUTAMISE KASUKS RÄÄKIVAD ASJAOLUD

Proteolüütilised ensüümid ehk proteaasid on ensüümid, mis aitavad lõhustada valke. Nende hulka kuuluvad kümotrüpsiin ja trüpsiin (toodetakse kõhunäärmes), bromelain, papaiin, seen-mikroorganismidest (A.niger) deriveeritud proteaasid, nattokinaas, endonaas, serrapeptaas jt.

Super hea kooslusega proteolüütiline ensüüm USA toode, mille autor Jon Barron. (EU-s saada ei ole!)

Spetsiaalse suunitlusega proteolüütiliste ensüümide segu (nimetatakse mõnikord süsteemseks ensüümiseguks) kasutamine toidukordade vahel, et ensüümid saaksid imenduda vereringesse ja aktiveerida inimese ainevahetus süsteemide funktsioone, võib tervisele tohutul määral kasu tuua.

 • PÕLETIKE VÄHENDAMINE. Põletik on organismi loomulik vastus vigastusele, kuid ülemäärane põletik aeglustab paranemisprotsessi. Proteol.ensüümid vähendavad põletikku, neutraliseerides põletiku biokeemilisi ühendeid (bradükiniinid ja põletikueelsed eikosanoidid) tasemeni, mil saavad toimuda süntees, vigastatud kudede tervenemine ja uuenemine. Põletiku vähendamine võib otseselt parandada südame tervislikku seisundit, ennetada ja ravida vähki ning hoida ära Alzheimeri tõbe. Samuti kiirendab see taastumist nihestustest, venitustest, luumurdudest, verevalumitest, põrutustest, operatsioonidest ja artriidist.

Suukaudselt manustatavate ensüümide ravi võib vähendada ka osteoartriiti, nagu ilmnes ühest uuringust, mis võrdles seda ravi mittesteroidse põletikuvastase raviga (ravimiks diklofenak) puusaluu osteoartriidiga patsientidel. (allika uuringule leiad raamatus lk 449). Uuringus ei ilmnenud ensüümravi ja diklofenaki ravi vahel ühtegi reaalset erinevust, mis tähendab mõlema aine võrdset kasutegurit. Uurijad tegid järelduse, et ensüümravi võib hästi soovitada osteoartriidi ravimiseks patsientidele, kellel esinevad põletikumärgid, millele viitab suur valu.

 • VERE PUHASTAMINE JÄÄKIDEST. Proteol.ensüümid on esmased töövahendid, mida keha kasutab orgaaniliste jääkide “seedimiseks” vereringe-ja lümfisüsteemis. Toidulisandite kasutamine parandab protsessi tõhusust.
 • FIBRIINID (hüübimisega seotud valk) lahustamine veres ja seeläbi trombide tekkimise ohu vähendamine. Teatud proteaasid, näiteks nattokinaas ja endonaas, aitavad parandada vererakkude “kvaliteeti”, mis omakorda parandab verevoolu vereringes ja vähendab trombiohtu. Seega aitavad need ensüümid reguleerida vere hüübimisprotessi, normaliseerides selle elutähtsa mehhanismi funktsiooni. Need ensüümid ei toimi mitte niivõrd vere vedeldajatena, kuivõrd vere keemilise koostise ja talitluse parandajatena. Nad on ohutud ega ole mürgised, mida ei saa sugugi öelda samal eesmärgil kasutatava ravimi varfariini kohta. Hüübimise kontrolli all hoidmine on ülioluline insuldiohu vähendamiseks.

Kaaluge proteol.ensüümide võtmist vahetult enne ja pärast pikki lennureise (muidugi vaja ka rohkem vet juua), et vähendada võimalikku trombiohtu jalgades.

 • IMMUUNSÜSTEEMI TALITLUSE MAKSIMEERIMINE. Esmane vahend, mida immuunsüsteem kasutab sissetungijate hävitamiseks, on ensüümid. Näiteks makrofaagid sõna otseses mõttes õgivad sissetungijad ära proteolüütiliste ensüümidega. Nende ensüümide kasutamine toidulisandina parandab märkimisväärselt immuunsüsteemi töövõimet.
 • HINGAMISE PARANDAMINE. Mõned proteolüütilised ensüümid aitavad eemaldada kopsudesse kogunenud lima.
 • BAKTERITE, VIIRUSTE, HALLITUSE JA SEENTE HÄVITAMINE. Toidukordade vahel sisse võetud proteol.ensüümid imenduvad sõna otseses mõttes vereringesse ja seedivad need sissetungijad ära. Sissetungivate organismide trikiks on enda mässimine suurde valgukesta, mida organism vaatleb kui “normaalset” ühendit. Proteaasi suured kogused aitavad seda valgukesta eemaldada ja lasevad kehal kasutusele võtta oma kaitsemehhanismid. Kui nimetatud kaitsekiht on kõrvaldatud, saab immuunsüsteem tegutsema hakata ja sissetungiva organismi hävitada.
 • HAPNIKUTARBE OPTIMEERIMINE JA TAASTUMISE PARANDAMINE SPORTLASTEL. Hiljutises uuringus, mille viisid läbi Eloni ülikooli tervise ja inimjõudluse osakonna uurijad, hinnati proteaasi võimet leevendada tugeva füüsilise koormuse tõttu tekkinud pehmete kudede kahjustust. Võrreldes platseebo tarvitajatega ilmnes ensüümi kasutavas uuritavate rühmas palju parem lihaste talitluse taastumine ja väiksem lihasjäikus pärast allamägejooksu. (allikas viidatud lk 449)
 • ARMKOE SILUMINE. Armkude koosneb valgust. Proteol.ensüümid suudavad armkude tõhusalt “seedida”, eriti veresoonkonnas.
 • POLÜSKLEROOSI SÜMPTOMITE VÄHENDAMINE. (Multiplex sclerosis)
 • TSIRKULEERIVATE IMMUNKOMPLEKSIDE KÕRVALDAMINE, MIS TOOB KAASA ALLERGIA VÄHENDAMISE, PALJUDE ATOIMMUUNHAIGUSTE, SINUSIIDI JA ASTMA KÕRVALDAMINE. Paljud suured valgumolekulid, mis seeditakse peensooles ära ainult osaliselt, imenduvad siiki vereringesse, eriti nisu, piimatoodete ja teraviljade valgud. Kui need lõpuni seedimata valguosakesed on imendunud vereringesse, käsitleb immuunsüsteem neid liigsuuri valke sissetungijatena ja käivitab immuunvastuse. Nende valguliste võõrsissetungijatega ühinevad antikehad, et moodustada tsirkuleerivad immuunkompleksid. Tervel inimesel suudab lümfisüsteem need tsirkuleerivad immuunkompleksid neutraliseerida, ent kui immuunsüsteem on nõrk või on nende komplekside sisaldus liiga suur, kogunevad nad verre ja käivitavad allergilise reaktsiooni. Neerud ei suuda kõiki komplekse enam väljutada ja seega hakkab keha neid pehmetesse kudedesse talletama, põhjustades põletikku ja kutsudes esile autoimmuunhäire. Toidukordade vahel kasutatavad proteolüütiliste ensüümide lisandid aitavad kõrvaldada tsirkuleerivaid immunkomplekse.

ÜLDISED SOOVITUSED

Ensüümid (seedeensüümid ja proteolüütilised ensüümid) on toidulisandid, mida ma isiklikult kasutan rohkem kui midagi muud (Jon Barron). Nad on elulise tähtsusega.

 • Kasutage seedeensüüme iga toidukorra ajal. Mida “raskem” toit, seda rohkem ensüüme on vaja. Kõige parem on ensüüme võtta vahetult enne söömist, et neil oleks aega kapslitest kiiresti välja pääseda, enne kui toit nad enda alla matab. Siiski, kui te sööte palju, tihket ja küpsetatud toitu, võivad ensüümid kasu tuua ka siis, kui te võtate need tund või isegi kaks tundi peale söömist.
 • Hommikul enne hommikusööki ja õhtul enne magamaminekut võtke tühja kõhu peale süsteemset proteolüütiliste ensüümide segu. Suuremas annuses võib neid kasutada mürgitustamiseks, arteriseina tervendamiseks, trikuleerivate immunokomplekside eemaldamiseks ja vähikahjustuste kõrvaldamiseks. Väiksemates kogustes on nendel ensüümidel rohkem igapäevase säilitamise osa, mis on eelkõige suunatud nimetatud haiguste ennetamisele.
 • ALUSTAGE ENSÜÜMIDE TARVITAMIST ETTEVAATLIKULT. Soolestiku liigse ärritamise ja ebamugavustunde vältimiseks alustage ensüümide väikseima võimaliku annuse kasutamisega esimese paari päeva vältel, seejärel suurendage annust järk-järgult soovitava annuse saavutamiseni. Ensüümide esmakordsel kasutama hakkamisel võivad esineda gaasid, puhitus, kõhulahtisus ja kinnisus. JÄTKAKE KASUTAMIST- ligikaudu kolme nädala jooksul rahuneb organism maha ja te hakkate ennast paremini tundma ühegi negatiivse nähuta.

Nüüd oleme vaadelnud, kuidas maksimeerida söödava toidu imendumist seedeensüümide abil.

 • Protease — 300,000 HUT (Hemoglobin Units, Tyrosine basis).
 • Fungal Pancreatin — 1,200 USP (United States Pharmacopeia).
 • Nattokinase — 540 FU (Fibrinolytic Units) refers to nattokinase’s ability to break down the blood clotting enzyme, fibrin.
 • Seaprose S — 15,000 U (quite simply, an enzyme Unit).
 • Papain — 72 MCU (Milk Clotting Units). Based on how fast the enzyme digests milk protein. Sometimes listed as PU (Papain Units), which are equivalent to 0.1 MCU.
 • Bromelain — 336 GDU (Gelatin Digesting Units). Based on how fast the enzyme digests gelatin. 1 MCU is equivalent to 0.67 GDU.
 • Amylase — 3,000 SKB (named after the creators of the test Sandstedt, Kneen, and Blish ) or DU (used in the brewing industry). SKB and DU match up one to one.
 • Lipase — 192 FIP. Formerly measured in LU (Lipase Units), but now more commonly measured in FIP units (i.e., according to the test methods of the Fédération Internationale Pharmaceutique). On a unit to unit basis, 1 FIP is equivalent to 10 LU
 • https://www.jonbarron.org/article/proteolytic-enzyme-formula
 • Enzymedica toode – Enzyme Defence

JALGADE SOODAVANN 5 päeva järjest kord päevas, 1 spl soodat, lasta vesi peaaegu keema, kallata peale soodale – tulemus kihiseb, sooda lahustub ja teha kuuma veega jalavanni 30 mk – vahepeal lisada juurde kuuma vett. Aitab mürke väljutada. Poe soodad sisaldavad alumiiniumi. Alternatiiv: farmatseutiline sooda (võite sellel kodulehel panna otsingusõnaks: sooda)