LIIGESTELE (LIIGESED)

 Aita optimaalselt ja komplekselt oma liigeste tervisele kaasa!

Ajakiri “Toitumisteraapia” LIIGESTE TERVIS Nr 11 / juuni 2014 a

——————————————————————————————————–

Karm elu ja põhjamaine kliima hoiab meie luustiku struktuuri pideva surve all. Meie liigesed on pidevas muutumises, sõltuvalt keha kaalust ja stressist. See on sama nagu kraani kulumine igapäevasel kasutamisel. Meie keha toodab ise vajalikud määrdeained, et kaitsta meie liigeseid. Samas kehaline aktiivsus ja aeg aga teevad oma töö. Ja paraku ka vajalike toitainete puudus ja halb vereringe kapillaaride tasemel (mistõttu keha ei saa piisavalt toota liigestele vajalikke aineid ja ei toimu korralik puhastumine) ….

Glükoosamiin ja Kondroitiin on populaarsed ja toimivad toidulisandid.

Väljakujunenud liigeseprobleemi korral on vaja manustada 6 kuud järjest.

Profülaktika 3 kuud.


RAVIKOOD koosneb positiivsest mõjutusest seespidiselt/välispidiselt ja mõtlemise tasandil!

Uuri välja, millised negatiivsed uskumused-mõttemusrtid-hoiakud on kujundanud liigestehaiguse.


Päevas hädavajalik:

Glükosamiin 1500 – 2000 mg (jagada see annus 3 korra peale päeva jooksul)

Kondroitiin 450 – 3600 mg

MSM (orgaaniline väävel) vähemalt 250 – 300 mg

Kurkumiin (põletikuvastane) … lisa kanatoidule rohesti kurkumit…..või leia hästi imenduv kurkuminoidide lisand (400 – 800 mg)

Kui probleemid käes, on vaja terapeutilisi doose!

Ühistellimusena Rootsist liposoidne KURKUMIIN: https://vitaminer.nu/en/artiklar/purathrive-liposomal-turmeric.html


PK-4 / 20 eur

Peptiidide kompleks liigestele. (Ettetellimisega! 18 eur)

Välispidine. Kanda paar tilka küünarvarre siseküljele ja paar tilka haigele kohale otse kord päevas. Kuna tegemist on looduslike organspetsiifiliste peptiididega, on vaja kasutada 4 kuud järjest. Vajadusel korrata 6 k möödudes.

 • Enneaegse vananemise profülaktika
 • Artroosid
 • Artriidid
 • Osteokondroos
 • Reuma

Koostis: destilleeritud vesi, peptiidide kompleksid A-4, A-6, glütseriin, bioantioksüdantne kompleks “Neovitin”, etüülheksüülglütseriiniga fenoksüületanool, propüleenglükool, ksantaankumm, kastoorõli PEG-40, nelgi eeterlik õli, metüülkloroisotiasolinoon, metüülisotiasolinoon.

Vastunäidustused: individuaalne talumatus tootes sisalduvate komponentide vastu, rasedus ja rinnaga toitmine.

Enne tarvitamist soovitatav konsulteerida arstiga.

Kasutamine: välispidiselt, kanda 6-8 tilka, randmest ülespoole, käevarre siseküljele ning hõõruda kuni täieliku imendumiseni.

Valmistaja: “CBA at RAS Firma VITA Ltd” QMS certified under ISO9001, ISO22000. Staroputilovskii val. 7, korpus 2, lit. A, 192148, Sankt – Petersburg, Russia.


Väga hea Omega-rasvhapete kompleks koos astaksantiiniga: näiteks, Life Extensioni oma väga hea koostisega – Super Omega Complex:

https://www.lifeextensioneurope.com/super-omega-3-plus-epa-dha-with-sesame-lignans-olive-extract-krill-astaxanthin-120-softgels


SAMUTI VÄGA KOMPLEKSNE liigestele Dr Ohhira KOLLAGEENI JOOKhttp://tervistagasi.eu/ohhira/

———————————————————————————————

HONDROMIKS / Peterburg, NPCRIZ – ETTETELLIMISEGA!

24,70 eur

Uue põlvkonna liigestepreparaat Venemaalt.
Tänaseks päevaks on liigestehaigused tõusnud viie enamlevinud haiguse edetabelisse. Uuringud näitavad, et ligi 80% üle 60 aastastest inimestest kannatavad  erinevate tugi-liikumisaparaadi haiguste käes nagu artroosid, artriidid ja osteokondroos. Probleem on sedavõrd globaalne, et Ülemaailmne Tervishoiuorganisatsioon nimetab XXI sajandi esimest kümnendit „Luude ja liigeste dekaadiks“. Liigestehädad alandavad elu kvaliteeti ja kestust, sest liigestehaiguste foonil arenevad ka infarktid ja insuldid. Tõenäoliselt inimesed, kes pole kordagi tundnud valu ühes või teises liigeses on juba vähemuses. Kaasaegne farmaatsiatööstus reeglina pakub väga kitsa toimespektriga tooteid ja sageli on tegu preparaatidega, mis kõrvaldavad vaid sümptomeid, mitte põhjust. Harvadel juhtudel on tegu vaid glükosamiinglükaane sisaldavate preparaatidega.
Rervitalisatsiooni ja Tervise teadus-tootmiskeskus on liigeste probleemidega tegelenud juba mitu aastat ja tänaseks on välja töötatud uue põlvkonna liigestepreparaat Hondromiks.
HONDROMIKS’i näol on tegu keeruka ning polüvalentse toimega preparaadiga , mis positiivselt mõjutab kõhrkudede taastumist. Toimet on tugevdatud võimaste antiksüdantsete fermentidega, mis ennetavad kollageeni molekuli – ühe peamise kõhrkoe struktuuri osa – kahjustumist. Hondromiks takistab düstroofilis-degeneratiivsete muutuste arengut liigestes, soodustab hülauroonhappe – peamise sünoviaalvedeliku (liigesvedelik) koostisosa, sünteesi, mis kindlustab liigespindade libisevuse liigese kapslis ja normaliseerib liigesvedeliku määrimisomadusi. Hondromiks soodustab valusündroomi ja põletikuliste protsesside vähenemist, samuti väheneb ragin ja jäikus liigeste liigutamisel.

Kasutussoovitused:

 • osteoartroos
 • artriit
 • bursiit
 • reumatism
 • selgroo osteokondroos
 • podagra

HONDROMIKS säilitab sinu liigeste tervise ja annab liikumisvabaduse.
Liikumine – see ongi elu!

 TOIME:
– vähendab turseid
– vähendab valusid liigestes ja selgroos
– kiirendab kõhrkoe regeneratsiooni
– parandab liigeste liikuvust
– soodustab luukoe tugevnemist
30 tabletti / 0,52 g

Koostis:
glükosamiinsulfaat,metüülsulfonüülmetaan, kondroitiinsulfaat, viinamarjaseemne ekstrakt, India viirukipuu (Boswellia serrata) ekstrakt, katalaas, superoksiidi dismutaas.
Abiained: mikrokristalne tselluloos, kaltsiumstearaat või talk.
Kattekiht: šellak, titaandioksiid, polüetüleenoksiid, maltodekstriin, akucell.

Lisaallikas glükosamiinile,kondroitiinsulfaadile, metüülsulfonüülmetaani ja boswellia happeid sisaldavatele polüfenoolsetele ühenditele.

2 tabletti sisaldab vähemalt:
glükosamiini – 140 mg, mis on ca 20% täiskasvanud inimese ööpäevasest vajadusest
kondroitiinsulfaati – 90 mg, mis vastab 15%  täiskasvanud inimese ööpäevasest vajadusest
polüfenoole  – 18 mg, mis vastab ca 18% täiskasvanud inimese ööpäevasest vajadusest

ANNUSTAMINE:
Täiskasvanutele 1 tablett 2xpäevas, koos toiduga. Kuuri kestus 4-6 nädalat. Vajadusel võib kuuri korrata. Võib kasutada kuuridena terve aasta vältel.

Põhilised koostisained ja nende omadused.

Tervetes liigestes leidub glükosamiinsulfaati  suures kontsentratsioonis.  Organismi võimetuses toota  glükosamiini on peidus põhifaktor, miks tekivad ja arenevad degeneratiiv-düstroofilised liigeste ja selgroo haigused. Suurenenud koormatusega liigestel esineb degeneratiivseid muutusi sagedamini. Toimub kõhrkoe kiire kulumine ja lagunemine, mille tagajärjeks on liigespidade aluse luukoe paljastumine ja luukasviste ehk ostefüütide moodustumine. Liiges deformeerub, piiratud on liigese liikuvus, liikumine tekitab valu. Glükosamiin erineb paljudest osteoartroosi ravivatest preparaatidest selle poolest, et takistab edasist kõhrkoe kulumist ja lagunemist ning soodustab liigeskõhre taastumist. Vastandiks on siin paljud ravimpreparaadid mis toimivad ainult sümptomaatiliselt.
Glükosamiinsulfaadil on selektiivne toime nii liigeskõhrele kui ka sellega vahetus kontaktis olevale luukoele. See on spetsiifiliseks substraadiks ja stimulaatoriks hülauroonhappe ja proteoglükaanide sünteesiprotsessis, samas normaliseerib ta ka nende  biosünteesi kulgu. Takistab kortikosteroidide kahjustavat toimet  kondroitsiitidele ja glükosamiinglükaanide biosünteesile, mida põhjustavad mittesteroidsed põletikuvastased preparaadid. Glükosamiinsulfaat pidurdab samuti kõhrkudet (kollageenaas ja fosfolipaas A2) lagundavate superoksiidsete radikaalide ja fermentide moodustumist. Tema kliiniline efektiivsus väljendub kõhre koe taastumises, liigesvedeliku moodustamise paranemises, sidekoe tugevnemises ja lihaskoe toonuse tõusus.

MSM (metüülsulfonüülmetaan) on tähtis bioloogiliselt omastatava väävli allikas. Väävlil on inimorganismis asendamatu roll: ta on paljude valkude, sealhulgas kollageeni (formeerides elastsed disulfiidsed sidemed erinevate aminohapete vahel) koostisosa. Pidev väävli tagavarade täiendamine on organismi jaoks väga tähtis just sidekoe terviklikkuse hoidmiseks.
MSM koos kondroitiin- ja glükosamiinsulfaadiga on väävli lisaallikad, mis kindlustavad adekvaatse kollageeni sünteesi. Väävel kuulub praktiliselt kõikide organite, sidekoe ja teiste kudede koostisse, ta on hädavajalik keratiini sünteesis, kindlustades sellega juuste ja küünte kasvu. MSM stimuleerib liigesvedeliku tootmist, suurendab liigeste liikuvust ja sidemete tugevust, vähendab nihestuste ja põletike riski ja traumaatilist valu.

Kondroitiinsulfaat  täidab oma põhirolli luu- ja kõhrkoe moodustumisel. Parandab kõhrkoes fosfori-kaltsiumi ainevahetust, aeglustab degeneratsiooniprotsesse, on inhibiitoriks* fermentidele, mis kahjustavad liigeskõhre struktuuri ja funktsioone. Kondroitiinsulfaadi kasutamisel normaliseerub hüaliinse ehk klaaskõhrkoe metabolism, suureneb glükosamiinglükaanide tootmine, aktiveerub liigespindade regeneratsiooniprotsess, suureneb vedeliku tootmine liigese sees, paraneb liigeste liikuvus. Pidurdab luukoe resorptsiooni ja kiirendab reparatsiooni, alandab kaltsiumi kadu ja aeglustab osteoartroosi progresseerumist. Kondroitiinsulfaadil on valu vaigistav toime, vähendab põletikuga kaasnevaid nähte, liigeste valulikkust nii liikumisel kui rahulikus olekus, vähendab mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite vajalikkust
* negatiivne katalüsaator ehk inhibitor on aine või faktor, mis pidurdab keemilist, biokeemilist või füsioloogilist protsessi.

Viinamarja seemnete ekstrakt sisaldab palju suhkruid (glükosiidid, fruktoos), flobafeene, õun-, fosfor-, räni-, sidrun-, merevaik- ja oblikhapet, kaaliumi soolasid, kaltsiumi, rauda, magneesiumi, B1-,B2-, A- ja C – vitamiine, parkaineid, letsitiini. Ekstrakt soodustab naha sidekudede tugevnemist, stimuleerib rakkude uuenemist, omab põletikuvastast ja haavu parandavat toimet. Viinamarja seemnete ekstrakti peamiseks väärtuseks aga on võimsate antioksüdantide – bioflavonoidide (proantotsüaanide) sisaldus. Viinamarja seemnetes sisaldub 95% proantotsüaane. Need kujutavad endast keerukaid molekule – oligomeere. Organismis toimuvate keemiliste reaktsioonide tulemusena moodustuvad keerulistest molekulidest lihtmolekulid – monomeerid ja need on lõksudeks, mis püüavad vabu radikaale. Selles seisnebki proantotsüaanide antioksüdantne toime. Need võimsad antioksüdandid on kümneid kordi võimsamad kui vitamiinid C ja E. Proantotsüaanid neutraliseerivad põletikest ja organite düstroofilistest muutustest tekkivaid vabu radikaale. Neutraliseerides sidekoe struktuuri lõhkuvate fermentide (hülauronidaasid, elastaasid, kollagenaasid) toimet, nad tugevdavad veresoonte seinu, normaliseerivad naha-, liigeste-, kõõluste- ja kõhrkoe kollageeni taset.

Boswellia e. india viirukipuu (Boswellia serrata) ekstrakt. Boswellia toimemehhanism põhineb leukotrieenide sünteesi blokeerimises, mis on analoogne ka mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite toimele. Ta aeglustab kõhre lagunemisprotsesse, takistades lüsosomaalsete fermentide vabanemist, alandab kõhrkoe struktuursete komponentide nagu hüdroksüproliin, heksosamiin ja uroonhape, välja viimist, mille resultaadiks on kõhrkoe lagunemise aeglustumine ning taastumisprotsesside käivitumine. Boswellia ekstrakti aktiivkomponendid alandavad efektiivselt valuaistinguid ja vähendavad hommikust liigeste jäikust ja turseid. Peale selle paraneb mikrotsirkulatsioon liigeste kudedes, kergendades seeläbi vere ligipääsu kahjustunud haiguskolletele. Nii kindlustatakse ka ravivate ja toitvate ainete parem ligipääsetavus tugiliikumisaparaadi osadele. Katalaas– oksidoreduktaasi klassi kuuluv ferment, mis kuulub raku antioksüdantse süsteemi koostisse ja mis täidab antiperoksiidse kaitse funktsioone. Katalaas eluneb kõikides elusorganismi rakkudes, kes puutuvad kokku hapnikuga. Ta hüdrolüüsib vesinikülihapendi veeks ja hapnikuks. Vere katalaasi aktiivsus – üks prognostilistest testidest, mis näitab inimorganismi endotoksikoosset taset. Katalaasi aktiivsuse analüüs on inimorganismis üheks metaboolsete protsesside biomarkeriks nii veres kui ka teistes bioloogilistes keskkondades. Endogeenne intoksikatsioon kujutab endast patoloogilist protsessi, millega kaasneb toksiliste ainete moodustumine ja kogunemine. Endogeense intoksikatsiooniga kaasneb terve kompleks metabolismi häireid, mille hulgas üheks markeriks on antioksüdantse süsteemi disbalanss ja vabadest radikaalidest tingitud oksüdatsioon. Katalaas metaboliseerib vesinikperoksiidi veeks ja hapnikuks, ennetades selle kogunemist rakkudesse. Tema näol on tegemist fermentatiivse antioksüdandiga, mis kuulub rakusisese kaitsesüsteemi eesliini, kaitstes teda hapniku aktiivsete vormide eest.
Esmane kaitseliin asub aga iga raku mitokondrites – need on antioksüdantsed fermendid, milledest tähtsaimad on superoksiididismutaas ja katalaas. Igas rakus, mis kasutab oma elutegevuseks hapnikku, tekivad tema mitokondrites vabad radikaalid. Need aktiivse hapniku vormid kujutavad endast kõrgtoksilisi molekule, mis kahjustavad rakkude struktuure ja lipiidide molekule, antioksüdantsed fermendid aga hoiavad nende kontsentratsiooni ohutul tasemel. Kui antioksüdantide loomulik kontsentratsioon on tunduvalt väiksem kui on vajalik osüdatiivsete protsessi taseme hoidmiseks, siis tekib organismis oksüdatiivne stress, millega kaasneb rakkude lagunemine, immunsüsteemi nõrgenemin ning lõpptulemusena tekib organismi kiirendatud vananemine. Superoksiididismutaas on katalüsaatoriks vastupidisele reaktsioonile – aktiivse hapniku vormid diskuteeritakse hapnikuks ja vesinik peroksiidiks. Kuna aktiivse hapniku vormid on ühed peamised rakumürgid ja superoksiididismutaasil on võtmeroll organismi antioksüdantses kaitses.

————————————————————————————–

Liigesehädalistele veel NB!!!

Stella Jakobson /Vol-diagnostik, loodusravi terapeut, toitumisnõustaja/:

“Kõigepealt tuleb toitumine korda teha. Välja vahetada need toiduained, mis ei seedi lõpuni ning tekitavad “prügi” liigeste ümber, teiste vastu. Alles siis saab vaadata, mis on organismis puudu ja miks liigeste ümber kogunenud happelised prügid kehast välja ei pääse. Panna eliminatsiooniteed tööle. Kui magu ka korda saab, hakkab inimene mineraalaineid omastama. Ja juba siis saab hakata otseselt ka liigestega tegelema. Liigese-peptiididega võib varem tööle hakata, aga kui midagi muud ei muuda, siis seisab kõik lihtsalt paigal ja tegelikult raisatakse ka tüvirakkude varu rumalalt ära.”

“Artriidil ei ole mingit seost liigeste kulumisega, kuna see on AINEVAHETUSHAIGUS, mis tekib sellepärast, et organism ei suuda töödelda aastaid tarvitatud ebatervislikku toitu. Lisaks vähene liikumine. Energiapuuduse vältimiseks hakkavad rakud tootma liiga palju glükoosi, kuid kasutamata suhkrud muutuvad piimhappeks, millest organism ei suuda vabaneda. Suurenenud kogus piimhapet tekitab liigesekõhres põletikku, mis omakorda raskendab liikumist ning põhjustab valu (osteoartriit). Artriit kui ainevahetusprotsesside vale kulgemine rakkudes, mille põhjuseks aastatepikkune vale toitumine ja piisava kehalise aktiivsuse puudumine. (Nat Rev Rheumatol, 2017; 13:302-11)


PÕLVELIIGESTE vereringe aktiveerimiseks FARADOTERAAPILISED PÕLVEVÖÖD:

FARADOTERAPEUTILISED VÖÖD

—————————————————————————————————–

IGA TÖÖDELDUD TOIDUkorra juurde looduslikud SEEDEENSÜÜMID:

http://tervistagasi.eu/ensuumid/

 


Head lisandid nii liigestele kui üldse tervisele on veel siin väljatoodud valikus:

Kalaõli (peab olema 1400 mg EPA ja 1000 mg DHA päevas)

Krilli õli (hea kui koos astaksantiini ja hüaluroon happega) 350 g

Gammalinoleenhape (seesamiõliga) 600 – 1400 mg

D3 vitamiin (laske perearstil määrata selle tase organismis!) 5000 – 8000 IU

B6 vitamiin (eelistatav püridoks-5-fosfaat) 75 – 105 mg päevas

Foolhape (peab olema looduslik vorm) 400 – 1000 mg (olemas keele alt imenduv variant)

Kollageen 10 mg päevas / ühistellimust saab teha sellele:

https://vitaminer.nu/en/artiklar/collagen-plus.html

Quertsetiin 250 – 500 mg

Bosvellia 100 mg

Rohelise tee ekstrakt 725 – 1450 mg / saab tellida Life Extension

Ingveri ekstrakt 150 – 450 mg

Must köömen 2 x 500 mg / saab tellida Life Extension

Saatanaküüs 750 mg 3 x päevas / saab tellida Solgarist!

SAMe (S-adenosüülmetioniin) 1200 mg päevas jagatud annustena (võimalik tellida)


PROTEOLÜÜTILISTE ENSÜÜMIDE KASUTAMISE KASUKS RÄÄKIVAD ASJAOLUD

Proteolüütilised ensüümid ehk proteaasid on ensüümid, mis aitavad lõhustada valke. Nende hulka kuuluvad kümotrüpsiin ja trüpsiin (toodetakse kõhunäärmes), bromelain, papaiin, seen-mikroorganismidest (A.niger) deriveeritud proteaasid, nattokinaas, endonaas, serrapeptaas jt.

Super hea kooslusega proteolüütiline ensüüm USA toode, mille autor Jon Barron. (EU-s saada ei ole!)

Spetsiaalse suunitlusega proteolüütiliste ensüümide segu (nimetatakse mõnikord süsteemseks ensüümiseguks) kasutamine toidukordade vahel, et ensüümid saaksid imenduda vereringesse ja aktiveerida inimese ainevahetus süsteemide funktsioone, võib tervisele tohutul määral kasu tuua.

 • PÕLETIKE VÄHENDAMINE. Põletik on organismi loomulik vastus vigastusele, kuid ülemäärane põletik aeglustab paranemisprotsessi. Proteol.ensüümid vähendavad põletikku, neutraliseerides põletiku biokeemilisi ühendeid (bradükiniinid ja põletikueelsed eikosanoidid) tasemeni, mil saavad toimuda süntees, vigastatud kudede tervenemine ja uuenemine. Põletiku vähendamine võib otseselt parandada südame tervislikku seisundit, ennetada ja ravida vähki ning hoida ära Alzheimeri tõbe. Samuti kiirendab see taastumist nihestustest, venitustest, luumurdudest, verevalumitest, põrutustest, operatsioonidest ja artriidist.

Suukaudselt manustatavate ensüümide ravi võib vähendada ka osteoartriiti, nagu ilmnes ühest uuringust, mis võrdles seda ravi mittesteroidse põletikuvastase raviga (ravimiks diklofenak) puusaluu osteoartriidiga patsientidel. (allika uuringule leiad raamatus lk 449). Uuringus ei ilmnenud ensüümravi ja diklofenaki ravi vahel ühtegi reaalset erinevust, mis tähendab mõlema aine võrdset kasutegurit. Uurijad tegid järelduse, et ensüümravi võib hästi soovitada osteoartriidi ravimiseks patsientidele, kellel esinevad põletikumärgid, millele viitab suur valu.

 • VERE PUHASTAMINE JÄÄKIDEST. Proteol.ensüümid on esmased töövahendid, mida keha kasutab orgaaniliste jääkide “seedimiseks” vereringe-ja lümfisüsteemis. Toidulisandite kasutamine parandab protsessi tõhusust.
 • FIBRIINID (hüübimisega seotud valk) lahustamine veres ja seeläbi trombide tekkimise ohu vähendamine. Teatud proteaasid, näiteks nattokinaas ja endonaas, aitavad parandada vererakkude “kvaliteeti”, mis omakorda parandab verevoolu vereringes ja vähendab trombiohtu. Seega aitavad need ensüümid reguleerida vere hüübimisprotessi, normaliseerides selle elutähtsa mehhanismi funktsiooni. Need ensüümid ei toimi mitte niivõrd vere vedeldajatena, kuivõrd vere keemilise koostise ja talitluse parandajatena. Nad on ohutud ega ole mürgised, mida ei saa sugugi öelda samal eesmärgil kasutatava ravimi varfariini kohta. Hüübimise kontrolli all hoidmine on ülioluline insuldiohu vähendamiseks.

Kaaluge proteol.ensüümide võtmist vahetult enne ja pärast pikki lennureise (muidugi vaja ka rohkem vet juua), et vähendada võimalikku trombiohtu jalgades.

 • IMMUUNSÜSTEEMI TALITLUSE MAKSIMEERIMINE. Esmane vahend, mida immuunsüsteem kasutab sissetungijate hävitamiseks, on ensüümid. Näiteks makrofaagid sõna otseses mõttes õgivad sissetungijad ära proteolüütiliste ensüümidega. Nende ensüümide kasutamine toidulisandina parandab märkimisväärselt immuunsüsteemi töövõimet.
 • HINGAMISE PARANDAMINE. Mõned proteolüütilised ensüümid aitavad eemaldada kopsudesse kogunenud lima.
 • BAKTERITE, VIIRUSTE, HALLITUSE JA SEENTE HÄVITAMINE. Toidukordade vahel sisse võetud proteol.ensüümid imenduvad sõna otseses mõttes vereringesse ja seedivad need sissetungijad ära. Sissetungivate organismide trikiks on enda mässimine suurde valgukesta, mida organism vaatleb kui “normaalset” ühendit. Proteaasi suured kogused aitavad seda valgukesta eemaldada ja lasevad kehal kasutusele võtta oma kaitsemehhanismid. Kui nimetatud kaitsekiht on kõrvaldatud, saab immuunsüsteem tegutsema hakata ja sissetungiva organismi hävitada.
 • HAPNIKUTARBE OPTIMEERIMINE JA TAASTUMISE PARANDAMINE SPORTLASTEL. Hiljutises uuringus, mille viisid läbi Eloni ülikooli tervise ja inimjõudluse osakonna uurijad, hinnati proteaasi võimet leevendada tugeva füüsilise koormuse tõttu tekkinud pehmete kudede kahjustust. Võrreldes platseebo tarvitajatega ilmnes ensüümi kasutavas uuritavate rühmas palju parem lihaste talitluse taastumine ja väiksem lihasjäikus pärast allamägejooksu. (allikas viidatud lk 449)
 • ARMKOE SILUMINE. Armkude koosneb valgust. Proteol.ensüümid suudavad armkude tõhusalt “seedida”, eriti veresoonkonnas.
 • POLÜSKLEROOSI SÜMPTOMITE VÄHENDAMINE. (Multiplex sclerosis)
 • TSIRKULEERIVATE IMMUNKOMPLEKSIDE KÕRVALDAMINE, MIS TOOB KAASA ALLERGIA VÄHENDAMISE, PALJUDE ATOIMMUUNHAIGUSTE, SINUSIIDI JA ASTMA KÕRVALDAMINE. Paljud suured valgumolekulid, mis seeditakse peensooles ära ainult osaliselt, imenduvad siiki vereringesse, eriti nisu, piimatoodete ja teraviljade valgud. Kui need lõpuni seedimata valguosakesed on imendunud vereringesse, käsitleb immuunsüsteem neid liigsuuri valke sissetungijatena ja käivitab immuunvastuse. Nende valguliste võõrsissetungijatega ühinevad antikehad, et moodustada tsirkuleerivad immuunkompleksid. Tervel inimesel suudab lümfisüsteem need tsirkuleerivad immuunkompleksid neutraliseerida, ent kui immuunsüsteem on nõrk või on nende komplekside sisaldus liiga suur, kogunevad nad verre ja käivitavad allergilise reaktsiooni. Neerud ei suuda kõiki komplekse enam väljutada ja seega hakkab keha neid pehmetesse kudedesse talletama, põhjustades põletikku ja kutsudes esile autoimmuunhäire. Toidukordade vahel kasutatavad proteolüütiliste ensüümide lisandid aitavad kõrvaldada tsirkuleerivaid immunkomplekse.

ÜLDISED SOOVITUSED

Ensüümid (seedeensüümid ja proteolüütilised ensüümid) on toidulisandid, mida ma isiklikult kasutan rohkem kui midagi muud (Jon Barron). Nad on elulise tähtsusega.

 • Kasutage seedeensüüme iga toidukorra ajal. Mida “raskem” toit, seda rohkem ensüüme on vaja. Kõige parem on ensüüme võtta vahetult enne söömist, et neil oleks aega kapslitest kiiresti välja pääseda, enne kui toit nad enda alla matab. Siiski, kui te sööte palju, tihket ja küpsetatud toitu, võivad ensüümid kasu tuua ka siis, kui te võtate need tund või isegi kaks tundi peale söömist.
 • Hommikul enne hommikusööki ja õhtul enne magamaminekut võtke tühja kõhu peale süsteemset proteolüütiliste ensüümide segu. Suuremas annuses võib neid kasutada mürgitustamiseks, arteriseina tervendamiseks, trikuleerivate immunokomplekside eemaldamiseks ja vähikahjustuste kõrvaldamiseks. Väiksemates kogustes on nendel ensüümidel rohkem igapäevase säilitamise osa, mis on eelkõige suunatud nimetatud haiguste ennetamisele.
 • ALUSTAGE ENSÜÜMIDE TARVITAMIST ETTEVAATLIKULT. Soolestiku liigse ärritamise ja ebamugavustunde vältimiseks alustage ensüümide väikseima võimaliku annuse kasutamisega esimese paari päeva vältel, seejärel suurendage annust järk-järgult soovitava annuse saavutamiseni. Ensüümide esmakordsel kasutama hakkamisel võivad esineda gaasid, puhitus, kõhulahtisus ja kinnisus. JÄTKAKE KASUTAMIST- ligikaudu kolme nädala jooksul rahuneb organism maha ja te hakkate ennast paremini tundma ühegi negatiivse nähuta.

Nüüd oleme vaadelnud, kuidas maksimeerida söödava toidu imendumist seedeensüümide abil.

 • Protease — 300,000 HUT (Hemoglobin Units, Tyrosine basis).
 • Fungal Pancreatin — 1,200 USP (United States Pharmacopeia).
 • Nattokinase — 540 FU (Fibrinolytic Units) refers to nattokinase’s ability to break down the blood clotting enzyme, fibrin.
 • Seaprose S — 15,000 U (quite simply, an enzyme Unit).
 • Papain — 72 MCU (Milk Clotting Units). Based on how fast the enzyme digests milk protein. Sometimes listed as PU (Papain Units), which are equivalent to 0.1 MCU.
 • Bromelain — 336 GDU (Gelatin Digesting Units). Based on how fast the enzyme digests gelatin. 1 MCU is equivalent to 0.67 GDU.
 • Amylase — 3,000 SKB (named after the creators of the test Sandstedt, Kneen, and Blish ) or DU (used in the brewing industry). SKB and DU match up one to one.
 • Lipase — 192 FIP. Formerly measured in LU (Lipase Units), but now more commonly measured in FIP units (i.e., according to the test methods of the Fédération Internationale Pharmaceutique). On a unit to unit basis, 1 FIP is equivalent to 10 LU
 • https://www.jonbarron.org/article/proteolytic-enzyme-formula
 • Enzymedica toode – Enzyme Defence

JALGADE SOODAVANN 5 päeva järjest kord päevas, 1 spl soodat, lasta vesi peaaegu keema, kallata peale soodale – tulmus kihiseb, sooda lahustub ja teha kuuma veega jalavanni 30 mk – vahepeal lisada juurde kuuma vett. Aitab mürke väljutada. Poe soodad sisaldavad alumiiniumi. Alternatiiv: farmatseutiline sooda (võite sellel kodulehel panna otsingusõnaks: sooda)